Laser Game Survival Camp
LGSC
Přečtěte si podrobné informace o našem letním dobrodružství, včetně obsahu a programu, jednotlivých aktivit, jeho vzniku a naší misi.
Základní informace:
Místo konání: Tábor LGSC, Obec Morávka, okres Frýdek-Místek.
Ubytování: Stany s podsadou.
Strava: 5x denně včetně pitného režimu.
Doprava: Autobusem z Frýdku-Místku (Autobusové nádraží), případně vlastní doprava přímo na místo.
V ceně: Ubytování, strava, program, vedoucí, tričko, zapůjčení vybavení, zdravotní a bushcraftový materiál.
LGSC je letní dobrodružství pro dívky i chlapce ve věku 8 až 18 let. Účastníci jsou vždy spravedlivě rozděleni do čet (týmů), aby celotáborová hra probíhala v souladu s pravidly fair play.
Obsah, program, náplň...
Kromě dobrodružství a skvělých zážitku, nabízíme jedinečný vzdělávací systém a předáváme dětem a mládeži obrovský náklad zkušeností a hodnot. Účastníci se mohou těšit na každodenní přednášky a také nácvik první pomoci, první pomoci ve virtuální realitě, přežití v přírodě, nácvik sebeobrany, funkční trénink, otužování, topografie, morseovou a fonetickou abecedu, uzly, maskování.
V průběhu celého pobytu se učí vést tým, vzájemné spolupráci, rozdělování úkolů, plnění úkolů, navzájem si pomáhají, radí, a spolupracují tak, aby každý jednotlivec pracoval především sám na sobě, ale tím pomáhal celému týmu. Všechny tyto zkušenosti upotřebí při celotáborové hře laser game a splněním mise. Dále si děti užívají projížďku v armádní OT-64, a domů si dovezou diplom, táborové tričko, novou hodnost za jejich celotáborovou aktivitu, a ti nejlepší i cenu. Ceny nerozdáváme podle toho, jak se nám kdo líbí, ale každý z našich účastníků sbírá body pro sebe a svůj tým. Záleží tedy na každém a na jeho snaze. Všichni mají stejné možnosti.
Účastníci jsou ubytovaní ve dvou lůžkových stanech s podsadou, ve velice malebné obci Krásná v Beskydech.
Kvalitní strava je samozřejmostí. 5x denně stravování: snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře, a celodenní pitný režim. Na místě mají účastníci k dispozici volejbal v písku, hřiště pro míčové hry, laser game aréna v areálu tábořiště, hory, lesy, potok.
Každý vypsaný turnus má kapacitu 28 účastníků, o které pečuje 4-5 vedoucích-instruktorů, z toho jsou vždy 2-3 hlavní vedoucí s osvědčením pro hlavní vedoucí a 2-3 certifikovaní zdravotníci ZZA. Celý tým LGSC pravidelně 3x – 4x v roce absolvují dvou denní školení instruktorů, vedoucích a zdravotníků.
„Každý se může stát superhrdinou“, toto je naše motto. Cílem naší práce je předávat správné hodnoty, stát se superhrdinou svého okolí, ovládat techniky první pomoci, přežití v přírodě, pomáhat a chránit, jít dobrým příkladem ostatním, a pracovat na sobě samém. Zvednout si sebevědomí, odblokovat strachy, bojovat o sebe sama a naučit se sebevzdělávání. Byli bychom rádi, aby si každý uvědomil, že:
„Nemusíš být dobrý abys začal/a, ale musíš začít abys se stal/a dobrým“, „Pokrok! ne dokonalost!“
Program je velice nabitý a může působit náročně, ale pohybové aktivity se střídají s přednáškami, a díky tomu i přes dost velkou zátěž, si účastníci celý program užijí a vrátí se nabití pozitivní energií, zkušenostmi, znalostmi a s novými kamarády.
LGSC není pro nás jen letní záležitost, velmi dobře si uvědomujeme, jak je v této době důležitý osobní kontakt a udržování přátelství. A proto celý rok pořádáme potáborové srazy a další aktivity, kde se mohou potkávat nejen účastníci našich táborů, ale také jejich rodiče a sdílet spolu své zážitky a zkušenosti.
Účastníci jsou rozděleni do 4 čet, a za téměř všechny aktivity dostávají body.
Sbírají body jako jednotlivci, ale hlavně jako četa (jako tým). Za získané body následně obdrží svou hodnost, a hlavní cenu daného turnusu LGSC získá účastník s největším počtem bodů z čety, která jako tým získá nejvíce bodů.
Týmová spolupráce je pro nás prioritou, účastníci se učí spolupracovat, pomáhat slabším a pochopí, co je kompromis a vstřícnost. Největší výhrou pro nás vedoucí je pak pohled, jak si účastníci navzájem pomáhají, podporují se, učí se jeden od druhého, nebojí se říct si o pomoc a ochotně pomohou, když vidí, že je to potřeba, a to bez posměchu a ponižování.
Jak by se nám líbilo, kdyby to uměli i někteří dospělí.
Účastníci nastupují brzy ráno a končí odpoledne. Takže je to šest velice intenzivních dnů, po kterých určitě budou potřebovat dostatek spánku celý následující den. Musíme vás také upozornit na dvě věci, se kterými můžete přijít do styku po ukončení LGSC, a to okamžité usnutí, aneb nezavřenou pusou několik hodin, buďte v tom ohleduplní.
Šestidenní program není náhoda, ale vědomá volba založená na zkušenostech. Během 15 let organizace táborů a soustředění jsme zjistili, že pro tak náročný program by sedmý den byl rizikový z hlediska úrazů. Náš tábor spíše berete jako sportovní než relaxační – odpočinkový.
I když zákony předepisují třetí den jako odpočinkový, víme, že v praxi děti to nezvládají a jsou stále aktivní. Díky této vědomé volbě na našich táborech jsme NIKDY neměli vážný úraz a považujeme to za úspěch této vědomé volby.
Obavy z toho, zda to vaše dítě zvládne, jsou nám jasné, nicméně vězte, že program zpracovává velmi zkušený trenér, instruktor, organizátor táborů s 20letou praxí, který je také otcem 3 dětí. Jeho velkou misí je sledovat jednotlivce, najít jejich limity, následně je překonat a ukázat tak, že v životě mohou dokázat mnohem víc, než si myslí.
Cena našeho tábora činí 6 900,- Kč, a věříme, že je velmi adekvátní našemu programu. Rovněž bychom vám chtěli oznámit novinku – určitě výhody spojené s členstvím v LGSC. Více informací naleznete v našem rezervačním systému po kliknutí na tlačítko „TERMÍNY TURNUSŮ LGSC“.
Jistě, během čtení objevily se nejasnosti a dotazy. Nejste první, a proto jsme vytvořili sekci „Otázky a odpovědi“. Klikněte na odkaz a podívejte se na to, na co se rodiče nejčastěji ptají.
Přednášky a aktivity
Celotáborová hra Laser Game
V naší každodenní celotáborové hře Laser Game se účastníci zapojují do napínavé soutěže, kde sbírají body pro svůj tým i pro sebe. Je důležité zdůraznit, že vhodnou taktikou, kamufláží a střeleckými dovednostmi mohou získat výhodu. Během průběhu tábora se účastníci naučí předvídat situace a získají zkušenosti, které je dovedou k vítězství. Pro naši hru využíváme certifikované a bezpečné vybavení od renomované značky Laserwar. Laser Game, známý též jako Laser Tag, prošel od svého vzniku v 70. letech několika etapami vývoje, a dnes máme plně spolehlivé, bezpečné a přírodě přátelské vybavení. Každý účastník obdrží pušku a čelenku, kterou si umístí na hlavu. Celý systém funguje trochu podobně jako váš domácí televizor – puška slouží jako ovladač a čelenka jako obrazovka. Na zbrani je malý displej, na kterém si účastník může přečíst, kolik mu zbývá životů nebo munice. Každá čelenka a puška jsou vybaveny malým vibračním motorem, který přidává střeleckým efektům realistický dojem. Kromě toho máme k dispozici lékárničky a vlajky. Hráči prožijí různé scénáře během celé doby trvání hry.
Zážitková projížďka v armádním OT-64
Účastníci našeho letního dobrodružství v rámci tábora budou mít jedinečnou příležitost projet se v obrněném transporteru OT-64 pocházejícím z roku 1964. Tato zážitková jízda je součástí bohatého programu, který zahrnuje i fascinující přednášky o historii tohoto vozidla. Účastníci se dozvědí, k čemu byl OT-64 využíván, jak funguje, kde byl vyroben, a mnoho dalších zajímavostí. Na místě se rovněž zúčastní přednášky o starých vojenských zbraních, což představuje skvělou příležitost živě poznat kus historie, která se odehrávala v naší oblasti. Účastníci si uvědomí, jak obtížné to bylo pro mladé lidi, a jak války ovlivnily jejich životy. OT-64, vyráběný od roku 1964, je obrněný transportér, který sloužil v armádě. S jeho charakteristickým designem a historií se stává nejen prostředkem k zážitkové projížďce , ale i oknem do minulosti.
Survival, bushcraft - přežíti v přírodě
Klíčovým prvkem našeho programu je ovládání základních dovedností pro případ nekomfortních situací, které by nás mohly v životě potkat. Kurz Bushcraftu nabízí praktický trénink různorodých dovedností pro přežití v přírodě, včetně zajištění přístřeší, rozdělání ohně a získání vody. Dále se účastníci seznámí s teoretickými znalostmi, jako je čtení světových stran podle přírody, fonetická a morseova abeceda, topografie a další. Přednášky a terénní trénink nám umožní lépe zvládat nepříjemné situace. Získané dovednosti nejenže umožní efektivní a vědomé jednání v krizových okamžicích, ale také mohou být klíčové pro zachování vlastní bezpečnosti a ochranu svých blízkých. Program nám poskytne komplexní přehled o dovednostech potřebných pro přežití v divočině, a to jak v praktickém, tak i v teoretickém smyslu.
První pomoc
První pomoc u nás sice není primárním zaměřením, ale rozhodně je nedílnou součástí našeho celkového vzdělávacího programu. Motto "I ty se můžeš stát super hrdinou" je pro nás nesmírně důležité. Naším cílem je naučit účastníky, jak poskytovat pomoc druhým, a zdůrazňujeme, že umění pomoci je stejně důležité jako správně poskytnutá první pomoc v kritických situacích, kdy je ohrožen lidsky život. Každodenním opakováním základních technik se účastníci naučí, jak postupovat, co dělat, jak zabezpečit místo události, kam volat, jak zhodnotit situaci a díky znalostem zachránit tak lidský život. Učíme kardiopulmonální resuscitaci (KPR), tlakové obvazy, stabilizovanou polohu, používání turniketů, fixaci končetin a další. Je skvělé mít tyto znalosti, když jsou potřeba. Vstoupit do situace, kde můžeme poskytnout pomoc, je jedna věc; horší je ocitnout se v situaci, kde bychom mohli pomoci, ale nechtěli jsme se to naučit.
Sebeobrana
Souhlasíme s názorem, že sebeobrana je velmi citlivý koncept a často bývá brán na lehkou váhu. Na internetu se často setkáváme s různými videi , kde někdo učí prvky sebeobrany. Bohužel v mnoha případech nemají tyto techniky nic společného s realitou, ať už jde o kopance, údery, páky či chvaty – ty jsou neplatné v situacích, kdy je ohrožen lidský život. Naše přístup k sebeobraně spočívá v učení dětí a mládeže, jak efektivně využívat své tělo a potenciál vlastní inteligence. Jednoduše řečeno, učíme je vyhýbat se nepříjemným situacím, rozpoznávat, kdy se ubránit, a být vnímaví k tomu, co se kolem nás děje nebo co by se mohlo stát. Osobně se pohybuju ve světě bojových umění od roku 1999, trénoval jsem sportovce, a vím, že více než naší fyzickou zdatností musíme spoléhat na naši mysl a mentální rovnováhu. Rychle a adekvátně hodnotit situace a konat. Dnes se stále častěji setkáváme se šikanou a mladí lidé nemají ponětí, jak s ní bojovat, jak se jí postavit a jak zvítězit.
Otužování a dech
V rámci našeho letního tábora klademe zvláštní důraz na rozvoj tělesných i duševních dovedností u dětí a mládeže. Otužování, jako součást našeho programu, není jen o fyzické aktivitě, ale i o posilování mentální odolnosti. Učíme děti nejen praktickým dovednostem otužování, ale také teorii za tím. Dětem předkládáme informace o výhodách otužování pro jejich celkové zdraví a zlepšení imunitního systému. Kromě fyzických aspektů klade náš program důraz na mentální pohodu. Učíme děti, jak správně zvládat emoce a používat techniky dechu pro uklidnění mysli. Tyto dovednosti nejen zlepšují celkový duševní stav, ale také pomáhají dětem lépe řídit stres a tlak, který mohou zažívat ve svém každodenním životě. Otužování není jen o tom, jak zvládat chlad, ale i o posilování vnitřní síly a vytrvalosti. Věříme, že tyto dovednosti poskytnou dětem nejen prospěch v tuto chvíli, ale budou jim sloužit i v budoucím životě.
Funkční trénink
V rámci LGSC tábora se věnujeme speciálnímu typu cvičení nazvanému funkční trénink, který se zaměřuje na rozvoj tělesných schopností u dětí a mládeže. Funkční trénink není pouze o získání svalové hmoty, ale také o posilování hlubokého stabilizačního systému (HSS) a správném držení těla. Naše aktivity se snaží učit děti, jak správně používat své tělo a jak si být vědomi svého držení těla při různých pohybových aktivitách. Zaměřujeme se na aktivaci HSS, což je skupina svalů, která stabilizuje páteř a klouby. Posílení HSS přispívá k celkovému zlepšení stability, flexibility a prevenci možných zranění. Cílem našeho programu je vytvořit bezpečné a podpůrné prostředí, kde se děti mohou naučit principy funkčního tréninku formou zábavných a interaktivních cvičení. Tímto způsobem nejen rozvíjejí své tělesné schopnosti, ale také si odnášejí dovednosti, které mohou uplatnit ve svém každodenním životě. Funkční trénink pro děti není pouze o fyzickém zlepšení, ale také o posílení sebedůvěry a radosti z pohybu.
Týmová práce, respekt a přátelství.
Týmová práce: Díky našemu jedinečnému systému je spolupráce klíčová. Účastníci se vzájemně podporují a musí fungovat jako tým, jinak hrozí porážka.
Respekt: Očekáváme vzájemný respekt mezi všemi účastníky, chápeme rozdílné možnosti a jedinečnost každého jednotlivce. Věříme, že vzájemně se můžeme mnoho naučit.
Přátelství: Vzniká, když prožíváme krásné i náročné chvíle společně. Jsme vděční za přítomnost někoho, na koho se můžeme spolehnout. Přátelství nám poskytuje oporu i v těžkých okamžicích.
A v duchu těchto hodnot se snažíme pořádat potáborové srazy, kde se účastníci setkávají i mimo prázdniny. Tyto akce podporují vytváření trvalých vazeb a udržují silné přátelství i po skončení táborových aktivit.
Jak vzniklo letní dobrodružství LGSC?
Doufám, že toto krátké povídání vám bude příjemné a nejen že pochopíte mou myšlenku, ale možná ji budete i sdílet.
I když LGSC tábory vznikly v roce 2018, musíme se na chvíli přenést do roku 1999. Proč se můžete tiše ptát? Protože tam vše začalo. Události se daly sledovat pouze jako rozjetá lavina nápadů a konání.
V září 1999 jsem se rozhodl rapidně a striktně změnit můj dosavadní život, plný násilí, závislostí, rebelství a boje za… vlastně už ani pořádně nevím za co, asi za sebe a trochu pozornosti. Změna byla velice rychlá a nebolela, spíše naopak, jako bych dostal druhou šanci, šanci začít znova.
Prvním a nejdůležitějším krokem bylo přidání se do skupiny Capoeira (brazilské bojové umění). Tady vše začalo dávat smysl, a poznal jsem, co je to opravdové přátelství. Už po roce můj trenér zjistil, že asi ve mně něco je, jinak by mě nechal v roli pomocníka trenéra. Velice rychle jsem se učil, a tak po 3 letech jsem mohl vést tréninky pro začátečníky. Brzy poté jsem se velice aktivně podílel na celém chodu oddílu, na organizaci eventů a seminářů. Už v roce 2006 jsem se stal oficiálně trenérem a nezávisle jsem začal vést své tři sportovní oddíly. Abych to zkrátil, do roku 2019 jsem zorganizoval přes 400 akcí, jako jsou tábory, semináře, eventy, kurzy, sociální projekty a divadelní hry. Po celou tu dobu mě zajímal funkční trénink, zdravověda, dechové techniky a po určité době i bushcraft a survival.
Moje specializace byla vždy práce s dětmi a mládeží. Tady jsem se vždy cítil jako ryba ve vodě. Díky práci s dětmi z dětských domovů jsem se naučil a poznal, jak se cítí a co je trápí. Najednou jsem vlastně našel sám sebe a o to snadněji mi bylo pochopit, čím si prochází.
Ale prozatím píšu pouze o sobě, a proč vlastně? Snadno se hodnotí ostatní a zejména mladí lidé, kteří bloudí někde ve vesmíru a hledají sami sebe. Vlastně skrz můj osobní život a následně tou dlouholetou praxí jsem našel pro ně pochopení a našel jsem cíl a misi, která mi byla dána.
Od roku 2014 do roku 2017 jsem si všiml markantního rozdílu a malého zájmu o mé tréninky. Ze 160 žáků najednou bylo 100, pak 60, a i přes mou velkou snahu na tréninku jsem viděl jedince. Najednou jsem viděl prázdné akademie a nemohl jsem se s tím smířit. Trápilo mě to dlouhou dobu, a tak jsem se začal ptát i ostatních trenérů, nejen v mé oblasti, ale obecně ve sportovních oddílech. Začala se šířit pandemie NEAKTIVNOSTI. Mladí lidé přestali mít zájem o náročné, těžké a často bolestivé tréninky. Mnohem pohodlnější bylo sednout si k moderní technologii před herní konzoli nebo počítač a ve výsledku být pasivní na sociálních sítích.
Mohl jsem se s tím smířit nebo začít bojovat a přizpůsobit se. To, že mladí hráli hry, mi bylo naprosto jasné, ale nejvíce mě zajímalo, co je nejvíce zajímá, jakým obsahem jsou posedlí, a proč před reálným životem upřednostňují právě hry. Některé univerzity dělaly na to průzkum, a tak jsem čerpal a zjistil, co chtějí. Zjistil jsem, že hrají střílečky, staví bunkry pro své vojáky, apokalyptické hry proti zombi, kde musí přežít.
Každý v 90. letech běhal s lukem, prakem, mečem nebo dokonce s klackem a střílel si s představivostí, že je Rambo či Commando. Věděl jsem, že s lukem, prakem a mečem moc neuspěji, a tak jsem musel můj nápad zmodernizovat o dnešní technologie. Pořídil jsem imitace zbraní s technologií LASER TAG, všem známou jako laser game, a cítil jsem, že tím mám šanci přesvědčit mladé lidi, že běhání není trápení, ale radost. Uspěl jsem! S mou venkovní laser game arenou jsem byl spokojený. Mladí lidé byli venku, běhali, smáli se, a dokonce začal být i z toho příjem.
Po nějaké době jsem si ale všiml něčeho úžasného. Smutní a zamlklí mladí lidé a unavení rodiče najednou v aréně jako by ožili. Jako by se něco změnilo, začali spolupracovat a ne vzájemně na sebe prskat negativní energii. Bylo to naprosto neuvěřitelné, a v tom jsem si uvědomil fakt, že to není pouze o sociálních sítích a počítačích, ale také o unavené, stresované a nervózní době, kde i v rodině není atmosféra taková, jaká by mohla být. Totéž platí pro mladé lidi a jejich vrstevníky. Obrovské nároky, tlaky a klesající porozumění.
Říkal jsem si, že v 90. letech jsme měli pocit, že sice máme méně, ale jsme šťastní, fyzicky zdatní a sebejistí. Rozhodnutí, aniž bych na to myslel, přišlo a nečekalo na moji volbu. Prostě jsem začal jednat. V mé hlavě se zrodila vize dětských táborů, skrz které budu moci ukázat dětem, jaké to kdysi bylo, jak jsme si hráli na vojáky, stavěli bunkry, dobyvatelé, zaháněči a mnoho dalších. Vize, která se stala následně i misí, naučit děti a mládež dovednostem, které jsou dnes velmi vzdálené a zdánlivě nepotřebné.
Laser Game měla být lákadlem, cenou za jejich snahu naučit se první pomoc, techniky pro přežití v divočině, topografii, uzly, fonetickou a morseovu abecedu. Na konci je velmi cenným prvkem, který učí spolupracovat, takticky přemýšlet, předvídat, podporovat slabší, zkrátka bojovat za sebe a svůj tým.
Když jsem sdělil můj nápad mé ženě, zpočátku se jí nelíbil, nápad, že děti budou běhat se „zbraněmi“, ale když jsem jí vysvětlil celý smysl této hry, uznala, že je to naprosto perfektní nápad. Na pár bazarků jsem umístil plakátek, že budeme dělat takový tábor. Nevěděl jsem, jak budou lidé reagovat, a i když někteří nepochopili mou myšlenku, tábor se zaplnil během 2 týdnů, a rodiče z různých částí Moravskoslezského kraje mi začali psát, zda neplánuji udělat ještě jeden turnus.
LGSC rostl v síle, a my jsme se v průběhu času také učili, jak lépe porozumět mládeži, jak bezpečněji provádět veškeré aktivity, jak zajistit profesionální přístup. Dnes, i když máme milion dalších plánů, víme, že je před námi nekonečná cesta k velkému dobrodružství. A největší motivací pro nás je to, co všechno se povedlo a jak jsou spokojení účastníci a jejich rodiče. LGSC není obyčejný letní tábor, je to velká komunita budoucích superhrdinů.
Důležité otázky, na které se rodiče často ptají.
Otázky a odpovědi
Především jde o dobrodružství a vytvoření velmi pozitivních emocí, díky nimž si účastníci budou rádi vzpomínat na všechno, co se odehrálo, a především si lépe zapamatují vše, co jsme je naučili. Každé dítě si odnese samozřejmě to, co ho nejvíce zaujalo, čemu věnovalo nejvíce pozornosti, a to je velmi individuální. Náplní tábora je první pomoc, přežití v přírodě, dechové techniky a otužování, teoretické dovednosti jako topografie, morseova a fonetická abeceda, a přednášky. Naší prioritou je naučit děti spolupráci, dosáhnout a překonat jejich limity, objevit jejich silné stránky, zkrátka dokázat jim, že jsou mnohem více, než si o sobě myslí.
Skvěla otázka! Díky vytvoření systému HODNOSTÍ, kterou účastníci obdrží po překonání určitého počtu bodů, se stává prioritou získávat body. Body lze získat za téměř všechny činnosti, se kterými se účastníci setkávají každý den, od první pomoci a hry Laser Game až po mytí nádobí a pomoc při přípravě večeře. Pro lepší týmovou práci je prvkem našeho systému shromažďování bodů pro svoji četu/tým. Jelikož vítěz může být jen jeden, i přestože toho není schopen zvládnout sám, celotáborovou soutěž vyhrává jedinec s největším počtem bodů, ale s čety, která má největší počet bodů.
Tento systém vytváří v každém týmu naprosto perfektní atmosféru bez našeho zásahu. Každý chce vyhrát, a tak se musí starat o to, aby atmosféra v četě byla co nejlepší. Při plnění úkolů silnější pomáhají slabším a díky této pomoci i ti slabší následně podporují silnější. Je to krásný přirozený proces, který funguje naprosto perfektně, a díky tomu si účastníci velmi často uvědomují, že mnohem lepší odměnou je přátelství než diplom a „zlata medaile“.
Laser Game, neboli Laser Tag, plní několik velmi podstatných rolí na našich táborech.
Za prvé je to pro ně mnohem zajímavější než zdravověda, uzly, morseovka či přežití v přírodě, takže ano, je to takové lákadlo. Taková Cena za vzdělávání a vstoupení do nového prostředí a zjištění, že i zdravověda, survival a cvičení mohou být skvělou alternativou k dnešním sociálním sítím.
Za druhé je skvělým prostředkem pro pohyb venku, přemýšlení nad taktikou, analýzou akcí, týmovou spolupráci a komunikaci s ostatními, a uvolňování velkého množství endorfinu – hormonu štěstí.
Volnočasové aktivity téměř neexistují, náplň tábora je velmi nabitá a fyzické aktivity se prolínají přednáškami. I vlastně projížďka OT-64, kromě zábavného adrenalinového zážitku, má jistý cíl – poukázat na rozdílné světy, konkrétně ten dnešní a ten, ve kterém žili naši dědové a babičky. Chceme ukázat, jakým problémům čelili, a jaký by mohli mít názor na špatnou náladu ovlivněnou malým počtem „lajků“ pod fotkou na Facebooku. Proto je součástí projížďky i přednáška o historických zbraních. Dále rychlostřelba, soutěživost, pohyb, podpora týmu, i takové hry na písku jsou skvělou volnočasovou zábavou v pohybu a s přáteli. Samozřejmostí je náš dohled a vnímání stavu účastníků, a podle toho případné přizpůsobení táborového programu. Naším cílem je získat od nich maximum a neublížit jim.
Součástí stravování jsou snídaně, svačina, oběd, svačina a večeře. Po celou dobu mají děti k dispozici teplý čaj a vodu.
Obedy v současné době dovážíme z Hotelu Travný, jelikož jsme byli loni velmi spokojeni, bude to tak i letos.
Snídaně a večeře připravujeme v naší polní LGSC kuchyni v tábořišti. Svačiny jsou ve formě ovoce nebo sladkých tyčinek.
I když polní kuchyně se vším může jevit jako málo hygienická, my jsme tu naši vybavili nerezovými stoly a nerezovým velkým dřezem, a každý z našich instruktorů má platné hygienické potvrzení pro práci v kuchyni.
Předem děkuji. Zajímá vás, jak celá myšlenka Laser Game Survival Campu vznikla? Doufám, že toto krátké povídání vám bude příjemné a nejen že pochopíte mou myšlenku, ale možná ji budete i sdílet.
I když LGSC tábory vznikly v roce 2018, musíme se na chvíli přenést do roku 1999. Proč se můžete tiše ptát? Protože tam vše začalo. Události se daly sledovat pouze jako rozjetá lavina nápadů a konání.
V září 1999 jsem se rozhodl rapidně a striktně změnit můj dosavadní život, plný násilí, závislostí, rebelství a boje za… vlastně už ani pořádně nevím za co, asi za sebe a trochu pozornosti. Změna byla velice rychlá a nebolela, spíše naopak, jako bych dostal druhou šanci, šanci začít znova.
Prvním a nejdůležitějším krokem bylo přidání se do skupiny Capoeira (brazilské bojové umění). Tady vše začalo dávat smysl, a poznal jsem, co je to opravdové přátelství. Už po roce můj trenér zjistil, že asi ve mně něco je, jinak by mě nenechal v roli pomocníka trenéra. Velice rychle jsem se učil, a tak po 3 letech jsem mohl vést tréninky pro začátečníky. Brzy poté jsem se velice aktivně podílel na celém chodu oddílu, na organizaci eventů a seminářů. Už v roce 2006 jsem se stal oficiálně trenérem a nezávisle jsem začal vést své tři sportovní oddíly. Abych to zkrátil, do roku 2019 jsem zorganizoval přes 400 akcí, jako jsou tábory, semináře, eventy, kurzy, sociální projekty a divadelní hry. Po celou tu dobu mě také zajímal funkční trénink, zdravověda, dechové techniky a po určité době i bushcraft a survival.
Moje specializace byla vždy práce s dětmi a mládeží. Tady jsem se vždy cítil jako ryba ve vodě. Díky práci s dětmi z dětských domovů jsem se naučil a poznal, jak se cítí a co je trápí. Najednou jsem vlastně našel sám sebe a o to snadněji mi bylo pochopit, čím si prochází.
Ale prozatím píšu pouze o sobě, a proč vlastně? Snadno se hodnotí ostatní a zejména mladí lidé, kteří bloudí někde ve vesmíru a hledají sami sebe. Vlastně skrz můj osobní život a následně tou dlouholetou praxí jsem našel pro ně pochopení a našel jsem cíl a misi, která mi byla dána.
Od roku 2014 do roku 2017 jsem si všiml markantního rozdílu a malého zájmu o mé tréninky. Ze 160 žáků najednou bylo 100, pak 60, a i přes mou velkou snahu na tréninku jsem viděl občas pouze jedince. Najednou jsem viděl prázdné akademie a nemohl jsem se s tím smířit. Trápilo mě to dlouhou dobu, a tak jsem se začal ptát i ostatních trenérů, nejen v mé oblasti, ale obecně ve sportovních oddílech. Začala se šířit pandemie NEAKTIVNOSTI. Mladí lidé přestali mít zájem o náročné, těžké a často bolestivé tréninky. Mnohem pohodlnější bylo sednout si k moderní technologii před herní konzoli nebo počítač a ve výsledku být pasivní na sociálních sítích.
Mohl jsem se s tím smířit nebo začít bojovat a přizpůsobit se. To, že mladí hráli hry, mi bylo naprosto jasné, ale nejvíce mě zajímalo, co je nejvíce zajímá, jakým obsahem jsou posedlí, a proč před reálným životem upřednostňují právě hry. Některé univerzity dělaly na to průzkum, a tak jsem čerpal a zjistil, co chtějí. Zjistil jsem, že hrají střílečky, staví bunkry pro své vojáky, apokalyptické hry proti zombíkům, kde musí přežít.
Každý v 90. letech běhal s lukem, prakem, mečem nebo dokonce s klackem a střílel si s představivostí, že je Rambo či Commando. Věděl jsem, že s lukem, prakem a mečem moc neuspěji, a tak jsem musel můj nápad zmodernizovat do dnešní technologie. Pořídil jsem imitace zbraní s technologií LASER TAG, všem známou jako laser game, a cítil jsem, že tím mám šanci přesvědčit mladé lidi, že běhání není trápení, ale radost. Uspěl jsem! S mou venkovní laser game arénou jsem byl spokojený. Mladí lidé byli venku, běhali, smáli se, a dokonce začal být z toho i příjem.
Po nějaké době jsem si ale všiml něčeho úžasného. Smutní a zamlklí mladí lidé a unavení rodiče najednou v aréně jako by ožily. Jako by se něco změnilo, začali spolupracovat a ne vzájemně na sebe prskat negativní energii. Bylo to naprosto neuvěřitelné, a v tom jsem si uvědomil fakt, že to není pouze o sociálních sítích a počítačích, ale také o unavené, stresované a nervózní době, kde i v rodině není atmosféra taková, jaká by mohla být. Totéž platí pro mladé lidi a jejich vrstevníky. Obrovské nároky, tlaky a klesající porozumění.
Říkal jsem si, že v 90. letech jsme měli pocit, že sice máme méně, ale jsme šťastní, fyzicky zdatní a sebejistí. Rozhodnutí, aniž bych na to myslel, přišlo a nečekalo na moji volbu. Prostě jsem začal jednat. V mé hlavě se zrodila vize dětských táborů, skrz které budu moci ukázat dětem, jaké to kdysi bylo, jak jsme si hráli na vojáky, stavěli bunkry, dobyvalý mnoho dalších. Vize, která následně stala se i misí, naučit děti a mládež dovednostem, které jsou dnes velmi vzdálené a zdánlivě nepotřebné.
Laser Game měla být lákadlem, cenou za jejich snahu naučit se první pomoc, techniky pro přežití v divočině, topografii, uzly, fonetickou a morseovu abecedu. Na konci ale je však velmi cenným prvkem, který učí spolupracovat, takticky přemýšlet, předvídat, podporovat slabší, zkrátka bojovat za sebe a svůj tým.
Když jsem sdělil můj nápad mé ženě, zpočátku se jí nelíbil, nápad, že děti budou běhat s „zbraněmi“, ale když jsem jí vysvětlil celý smysl této hry, uznala, že je to naprosto perfektní nápad. Na pár bazárků jsem umístil plakát, že budeme dělat takový tábor. Nevěděl jsem, jak budou lidé reagovat, a i když někteří nepochopili mou myšlenku, tábor se zaplnil během 2 týdnů, a rodiče z různých částí Moravskoslezského kraje mi začali psát, zda neplánuji udělat ještě jeden turnus.
LGSC rostl v síle, a my jsme se v průběhu času také učili, jak lépe porozumět mládeži, jak bezpečně provádět veškeré aktivity, jak zajistit profesionální přístup. Dnes, i když máme milion dalších plánů, víme, že je před námi nekonečná cesta k velkému dobrodružství. A největší motivací pro nás je to, co všechno se povedlo a jak jsou spokojení účastníci a jejich rodiče. LGSC není obyčejný letní tábor, je to velká komunita budoucích superhrdinů.
LGSC tábor je v ohraničeném areálu, celá oblast tábořiště je připravena pro volnočasové aktivity. V areálu je uklizeno, a celý prostor je zbaven ostrých předmětů, jako jsou sklo nebo vyčnívající kovové tyče, dokonce i polo suché větvičky stromů do výšky 190 cm. V noci se každé 2 hodiny střídají hlídky, což zajistí klidný a příjemný spánek. Účastníci jsou ubytováni ve dvoulůžkových stanech s podsadou a pevnou podlahou. Pro přednášky a cvičení je v areálu postaven obrovský vojenský stan s podlahou tatami. Polní jídelna je umístěna v velkém odolném party stanu. WC zajišťuje společnost Juta Agency s.r.o., každý týden jsou mobilní toalety udržovány a dezinfikovány. Sprcha je více ve stylu skautském než hotelovém. Je postavena s prken o velikosti 4×4 metry, kde se nachází 2 sprchové kouty. Stěny a podlaha jsou obloženy PVC plachtou, a na podlaze jsou položeny gumové rohože. Vedle sprchové zóny nachází se také umývací tábory žlab. V areálu tábořiště se nachází také maringotka s lednicí, kde vedoucí skladují veškeré vybavení.
Ano, samozřejmě, veškeré naše aktivity jsou určeny pro dosažení svých vlastních limitů a jejich překonání. Proto přistupujeme velice individuálně.
Uvědomujeme si, že se může stát cokoliv, a jsme přesvědčeni, že vše lze vždy vyřešit. Věříme také, že i vy, rodiče, si uvědomujete jaké jsou náklady spojené s organizací letního tábora a jak složité to v dnešní době vlastně je.
Odhlásít dítě samozřejmě můžete. Dokonce, pokud nám nebo vám podaří najít náhradu, bude vám vrácena celá částka na účet. Pokud ale nenajdeme náhradu, budeme muset vám účtovat poplatek storno ve vyší 3000,- Kč a vrátíme vám na účet 3900,- Kč.
Tábor pro rok 2025 bude realizován v malebné obci Morávka, nedaleko známého střediska PASKOV. Pozemek jsme pronajali od velice vstřícné rodiny, která ho přizpůsobila našim potřebám.
K dispozici je velká louka a les, kterým protéká potok. Okolí tábora je krásné a rozmanité prostředí pro procházky a odpočinek.
Kapacita turnusu je 28 dětí. Důvodem tak striktního počtu je skutečnost, že po celou dobu tábora získávají účastníci body jako četa, a každá četa musí mít stejný počet jednotlivců. Jeden turnus tedy tvoří 4 čety po 7 účastnících, plus 4-5 vedoucích.
Při rezervaci turnusu si můžete všimnout, že nejsou již volná místa. Nicméně můžete se přihlásit jako náhradník, a jakmile se místo uvolní, budeme vás informovat.
V sekci „REZERVOVAT TERMÍN“ najdete několik položek s názvem od T1 do T7, což znamená například Turnus 1. V popisu turnusu naleznete přesné datum, je důležité kontrolovat několikrát, zda máte vybraný správný turnus. Následně vám zbývá pouze kliknout na tlačítko „Koupit“. Následující kroky jsou velice podobné jako v klasickém e-shopu. Po uhrazení platby za vámi zvolený turnus obdržíte potvrzení platby a potvrzení účasti.
Zbývá pouze čekat na instrukce a návody, které obdržíte e-mailem. Tyto instrukce budou také dostupné na našem webu, a kdykoliv budete potřebovat, můžete do nich nahlédnout.
Dopravit se k nám můžete dvěma způsoby:
První možností je přivézt dítě přímo na místo konání táborů.
Druhou možností je předat nám dítě na autobusovém nádraží ve Frýdku-Místku, kde převezmeme zavazadla do auta. Účastníci pak pojedou veřejnou autobusovou dopravou s instruktory až na místo konání tábora.
Veškeré informace, včetně přesné adresy a časů, naleznete v sekci „INFO PRO ÚČASTNÍKY 2024“.
Vždy reagujeme velmi rychle a nepodceňujeme žádnou situaci. Konáme v souladu ze zákonem, avšak vždy je naší prioritou, a to jak pro mně, tak i pro naše vedoucí, zachování zdraví účastníků. Okamžitě kontaktujeme rodiče, a to jak v zdánlivě lehčích případech, tak i v těžkých. Proto prosím, nelekněte se, když se na obrazovce vašeho telefonu objeví naše telefonní číslo; bude se jednat spiše o nezávaznou a neohrožující záležitost.
Nejcennějším, co máme, jsou naše děti. Proto se extrémně zaměřujeme na udržení zdraví a bezpečí každého jednotlivce.
Veškeré povinné vybavení najdete v sekci „VYBAVENÍ ÚČASTNÍKA“. Naleznete tam také seznam věcí, které nesmíte mít s sebou na táboře, jako jsou například mobil, tablet, chytré hodinky, herní elektronika, drahé hodinky a šperky. Tyto předměty budou před zahájením turnusu zabaveny organizátorem, umístěny v táborem trezoru a vráceny po ukončení turnusu.
Důvodem tohoto opatření je skutečnost, že při odcizení, ztrátě, poškození atd. by mohlo vzniknout mnoho nepříjemných situací pro obě strany. Proto na tábor nejedeme v oblečení od značky Gucci, ale spíše v oblečení, které jste již vyřadili, a nebude vám líto, když se něco poškodí nebo zašpiní.
Velkou výhodou bude vybavení taktické či outdoorové, viz „VYBAVENÍ ÚČASTNÍKA“.
Veškeré aktivity a přednášky jsou zahrnuty v ceně, stejně jako strava, svačiny a pitný režim. Jediné, co bude pro vás důležité dokoupit, je cestovní pojištění. Odstoupili jsme od základního pojištění v ceně, protože mnoho rodičů mělo názor, že každý má jinou představu, a raději by si to zařídili ve své režii.
Samozřejmě nemáme představu o vašem vybavení, proto doporučujeme nahlédnout do „VYBAVENÍ ÚČASTNÍKA“. Možná budete muset něco dokoupit, například křesadlo, ešus, či pláštěnku.
Pro upřesnění – zahrnuté v ceně jsou následující služby a aktivity:
Ubytování v dvoulůžkovém podsadovém stanu s pevnou podlahou (bez karimatky a spacáku).
Dohled a péče vedoucích, zdravotníka, instruktorů.
Táborová strava, zahrnující snídani, svačinu, oběd, svačinu a večeři, včetně celodenního pitného režimu (teplý čaj a voda).
Celotáborová hra LASER GAME (vybavení, arena, instruktor).
Rychlostřelba a laser game 1 VS 1 (vybavení, instruktor).
Projížďka obrněným transportérem OT-64 a přednáška o historických zbraních (doprava tam a zpět).
Táborové tričko a diplom
Kurz první pomoci ve virtuální realitě (1-2 školení/turnus).
Kurz první pomoci, teorie a praxe s zdravotnickým materiálem (4-5 školení/turnus).
Kurz přežití v přírodě, teorie a praxe (4-5 školení/turnus).
Kurz otužovaní a dechové techniky, teorie a praxe (1 školení/turnus).
Přednáška vědomé sebeobrany a řešení šikany (1 školení/turnus).
Trénink hlubokého stabilizačního systému HSS (4-5 tréninků/turnus).
Praktický trénink uzlů, topografie, práce s kompasem a buzolou (1-2 školení/turnus).
Teoretická a praktická lekce fonetické a morseové abecedy (1-2 školení/turnus).
Praktický nácvik vojenských komunikačních znaků (1-2 školení/turnus).
Organizace a chod tábora, administrativní práce a příprava taboriště, skladování taboriště atd.
Foto a video dokumentace ke shlédnutí v uzavřené skupině na Facebooku a také ke stažení s účtu uschovna (odkaz posíláme emailem po ukončení turnusu).
Sice jsou u nás telefony striktně zakázány, nicméně můžete nám kdykoliv zavolat, a také nás můžete sledovat na Facebooku ve skupině, kterou vytváříme každý rok. Denně přidáváme fotky a videa právě proto, abyste měli přehled o tom, co se na táboře děje.
Pravidla chování najdete podrobně popsána v sekci „O nás – Táborový řád“